ترک عادتهای قدیمی

ترک عادتهای قدیمی

در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که آیا میتوانیم عادات قدیمی را ترک کنیم و عادتهای جدیدی جایگزین کنیم یا مغز چنین اجازه ای به ما نمیدهد

در ابتدا اجازه دهید توضیح دهیم چگونه یک رفتار یا عمل  برای ما به صورت عادت در می آید و در این فرآیند چه اتفاقی در مغز ما می افتد .

مغز ما دارای میلیاردها سلول به نام نورون میباشد که این نورونها به شکل قاشق میباشند و بین نورونها فاصله ای وجود دارد بنام فضای سیناپسی زمانی که ما کاری را برای اولین بار انجام میدهیم تعدادی از این نورونها که برای انجام آن کار تحریک شده اند به هم نزدیک میشوند و نسبت به تعداد و تکرار انجام آن کار، نورونهای تحریک شده به هم نزدیک و نزدیکتر میشوند تا زمانیکه کاملا به همدیگر متصل میشوند و فضای سیناپسی بین آنها از بین می رود در واقع مسیری را به وجود می آورند بنام مسیر عصبی .

ما کارهای زیادی در طول زندگی خود انجام میدهیم بنابراین مسیرهای عصبی زیادی در مغزمان ساخته میشوند.

ولی با یک تفاوت:

اینکه بعضی از این مسیرها قوی و محکم هستند و بعضی از این مسیرها سست هستند .

کارهایی که ما زیاد انجام میدهیم و به صورت عادت برای ما در آمده اند در مغز ما مسیرهای عصبی قوی به خود اختصاص داده اند و در ناخودآگاه یا لایه های پایینی مغز ما جا گرفته اند .

بنابراین زمانی که در موقعیت خاصی قرار میگریم بصورت خودکار این مسیرها فعال میشوند و رفتارهای ما را رقم میزنند.

مثلا اگر ما هر روز بعد از صرف ناهار بخوابیم بعد از مدتی مسیر عصبی خوابیدن در این ساعت خاص در مغز ما ساخته میشود و اگر حتی در مهمانی هم باشیم حالت خواب آلودگی پیدا می کنیم تا این تایم بگذرد و دوباره سرحال بشویم یا مجبور شویم گوشه ای دنج پیدا کنیم و چرت بزنیم.

حال میخواهیم ببینیم آیا مغز خاصیت انعطاف پذیری و تغییر دارد یا اینکه به شدت مراقب مسیرهای عصبی ایجاد شده قبلی است ؟

در کل آیا ما میتوانیم عادات قدیمی را در خود تغییر بدهیم ؟

خبر خوب اینکه خوشبختانه مغز خاصیت نورو پلاستی سیتی یا انعطاف پذیری دارد و قابل تغییر است .

در واقع مغز ایستا نیست بلکه پویاست و میتواند خود را بازسازی کند و شکل جدیدی به خود بگیرد.

پس ما میتوانیم مسیرهای عصبی قبلی ساخته شده در مغزمان توسط عادتهای قدیمی را تغییر دهیم و مسیرهای جدید ایجاد کنیم .

برای ایجاد مسیرهای جدید لازم است مسیرهای قبلی سست شوند و مسیر جدید یا عادات جدید ایجاد شده مسیری قویتر داشته باشد .

برای دستیابی به این پدیده لازم است ما عادت دلچسبی که تمایل به انجام آن داریم را در خود ایجاد کنیم و جایگزین عادت قبلی سازیم.

این کار تنها با تکرار عمل جدید اتفاق می افتد و عدم تکرار عمل قبلی یا عادت قدیمی .

هر چه ما کار جدید را بیشتر انجام دهیم مسیر عصبی آن قویتر میشود تا به صورت عادت درآید و هرچه عادت قدیمی را انجام ندهیم مسیر عصبی آن سست تر میشود تا خاصیت خود که اجبار کردن ما به انجام عادت بود را از دست بدهد .

ما تا اینجا به این بینش رسیدیم که ما انسانها موجودات انعطاف پذیری هستیم که میتوانیم عادات کهنه و دردساز خود را کنار بگذاریم و عادات مفید و جاده صاف کنی بجای آنها ایجاد کنیم .

در ابتدای ایجاد یک عادت مفید و جدید، مغز مقاومت زیادی دارد و ما را از انجام کار جدید باز میدارد چرا که مغز انرژی کمی مصرف میکند ولی فعالیتهای زیادی انجام میدهد بنابراین به ما پیامهایی میدهد تا ما را از انجام کار جدید منصرف کند .

در اینجا دو نیرو از دو طرف در حال کشیدن طنابی هستند مغز در یک طرف در حال منصرف کردن ماست و اراده یا انگیزه ما در طرف دیگر طناب در حال تشویق ما به انجام ایجاد عادت جدید است.

اینکه کدام طرف در این طناب کشی برنده شوند بستگی به میزان انگیزه و تلاش ما برای ایجاد عادت جدید دارد .

پس سعی کنید وقتی میخواهید عادت جدیدی را جایگزین عادت قدیمی کنید انگیزه و تلاش کافی برای ساختن مسیرهای عصبی جدید داشته باشید و در مقابل پیامهای منفی مغز مقاومت کنید .

وقتی ما برای یک بار عادت مفید و جدیدی را در خود ایجاد می کنیم این کار باعث هموار شدن مسیر ساخت عادات بعدی می شود چرا که مرتب به خود گوشزد می کنیم همانطور که دفعه قبلی توانستم پس اینبار هم می توانم .

نویسنده : رها امینی

   Send article as PDF   
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *